Ciało od zawsze było głównym obiektem zainteresowań człowieka w sztuce wizualnej. Akt uważany za podstawę artystycznego wykształcenia to bodajże najważniejszy temat w dziejach malarstwa, rzeźby oraz fotografii.
Współczesna fotografia zalana jest morzem nagości, oferującym komercyjne, plastikowe ciała, „artystyczne” nekrofilizmy lub fotki rodem z porno, które coraz częściej przebojem wdziera się w galeryjne przestrzenie. Paniczne dążenie do bycia zauważonym, kieruje fotografów do ekstremum, gubiąc po drodze duszę i ulotność gry ludzkiego ciała.
Akt to zdaje się najbardziej fascynujący temat w sztuce. Subtelny, emocjonalny, erotyczny – nieważne jaki jest akt – zawsze prowokuje. Pozująca nago modelka oddaje nam swoją intymność, dlatego jest to jednocześnie najdelikatniejsza dziedzina fotografii.
By stworzyć udany akt, nie zepsuć zaufania, jakim obdarzy nas modelka, i oczywiście nie zmarnować swojego czasu powinniśmy właściwie używać parametrów aparatu fotograficznego, sprawnie operować światłem i cieniem, budować na sesji atmosferę nieskrępowanego tworzenia.
O tym, że trudno umieć dostrzec duszę kobiety rozebranej, wiedzą nie tylko mężczyźni. O tym że trudno pokazać ją na zdjęciach, wie każdy fotograf. O tym, że trudno zapanować nad ciałem modelki, gdy ma się do opanowania siebie, swój sprzęt (fotograficzny ;), swoje emocje i emocje modelki przekonał się już chyba każdy.
Po to właśnie są warsztaty, byście nie byli dla siebie przeszkodą, byście nie uczyli się sami metodą prób i błędów, by ktoś doświadczony poprowadził Was za rękę i byście wspólnie z nami pokonali barierę lęku i nieśmiałości przed nagością. Byście mogli wykonywać samodzielne sesje zdjęciowe, jakie tylko zechcecie i z kim zechcecie.
Postaramy się, by te warsztaty były przepełnione praktyką w oddanym Wam na wyłączność przypałacowym parku, by nie zabrakło rozmów, dyskusji o fotografowaniu, a tym samym, by te warsztaty były nie tylko możliwością nauki fotografowania, ale także swoistą podróżą wgłąb siebie w poszukiwaniu dobra, piękna i naturalności.
Tym razem do współpracy zaprosiłam pochodzącego z Ukrainy, mieszkającego w Izraelu fotografa – Evgeny’ego Makarenko Loza. Sama jesyem ciekawa jego spojrzenia…
Warsztaty prowadzone są w języku rosyjskim tłumaczone na język polski.