Weekendy z mistrzami: Iwona Podlasińska „Tu jesteś w niebie” – lato

O warsztatach

Zapraszamy Was do nieba. Krainy wiecznej szczęśliwości – do krainy beztroskiego dzieciństwa.

 

Iwona Podlasińska jest matką, która odkryła w sobie talent, fotografując swoje dzieci. Fotografuje je w ich naturalnym otoczeniu, w ich środowisku. Jej zdjęcia nazwałabym artystycznym reportażem. Bawiące się dzieci  dostają niezwykłą oprawę barw i światła.

 

Iwona jakiś czas temu postanowiła dzielić się tym, co kocha i zaczęła pokazywać zdjęcia  w sieci. Szybko zostały one docenione na całym świecie.  Dziś Iwona otwiera przed nami drzwi własnego świata jeszcze bardziej i zamierza odkryć tajemnice warsztatowe.

 

Zapewne nie da się nauczyć innych czułości, ale być może uda się nam nią zarazić. Jeśli przypomnicie sobie jak to jest być szczęśliwym dzieckiem, stać Was będzie na stworzenie przestrzeni dla kadrów z miłości, a reszta? – o reszcie opowie Wam Iwona.

 

 

 

Iwona Podlasińska

Iwona Podlasińska urodziła się na początku lat 80tych. Jest architektem. Mieszka w Kielcach i tak jak to my mamy miewamy – Iwona będąc na drugim urlopie macierzyńskim, czyli w 2014 roku, zaczęła fotografować swoich synów. Szybko okazało się, że ma oko, rękę i talent. Z czasem nabrała wprawy, zdobyła wiedzę i technikę. Określiła swój styl i cel – skupia się na opowiadaniu historii beztroskiego dzieciństwa, pokazywaniu magii tych dni, szuka niezwykłego nastroju, ulotnych chwil. Jej kadry pokazują silny związek dzieci z ich otoczeniem. Zabawy na tle zmieniających się pór roku i odwiedzanych krajobrazów. Jej zdjęcia nie mają ani charakteru dokumentacyjnego, ani nie są pozowane czy stylizowane. Przedstawiają dzieci w ich naturalnym środowisku, łączą dozę autentyczności z odrobiną magii ze świata baśni. Czyli są czymś pośrodku – zatrzymywaniem chwil i portretowaniem w artystyczny sposób najmłodszych z reguły wtedy, gdy nie wiedzą one, że są podglądane. Można by te zdjęcia nazwać artystycznym reportażem.

 

Fotografując Iwona szczególną uwagę skupia na świetle, kompozycji oraz emocjach. Dbałość o szczegóły, wrodzone poczucie estetyki, miłość do dzieci oraz umiejętność odnajdywania inspiracji do popełniania zdjęć podczas zabaw, wspólnego oglądania bajek, czytania baśni procentuje niezwykłymi zdjęciami, które są kroniką dzieciństwa nas wszystkich, bo przecież każdy z nas był dzieckiem i do takiej idealnej krainy jak ta ze zdjęć Podlasińskiej, z tęsknotą czasami się przenosi.

 

Warsztaty z Iwoną w Złodziejewie są najdłuższymi i najbardziej rozbudowanymi warsztatami, jakie poprowadzi ona w tym roku. Warsztaty przebiegną wg sprawdzonego przez nas przez lata schematu. Będziecie mieli okazję poznać tajniki jej postprocesu, a także fotografować z nią o różnych porach dnia, czyli w różnych typach oświetlenia.

 

Zapraszamy na fanpage Iwony.

Szkolenie w wymiarze
2 pełnych dni

Zdjęcia

do portfolio

Noclegi, pobyt
zakwaterowanie

Pełne

wyżywienie

Plan warsztatów

  • DZIEŃ 1
  • DZIEŃ 2
  • DZIEŃ 3
19:00

Przyjazd i zakwaterowanie uczestników.


20:00

Spotkanie organizacyjne z Iwoną. Swobodna rozmowa o fotografii, o Waszych doświadczeniach i oczekiwaniach, czyli integracja przy blasku ogniska lub kominka.


09:00

Śniadanie


10:00

Teorii tylko tyle, ile jest niezbędne:

 

  • Prezentacja zdjęć Iwony, czyli „co im w głowie siedzi” – zajrzymy tam i dowiemy się krok po kroku, jak powstawały ich zdjęcia – od pomysłu, przez realizację, do postprocesu.

 


12:00

Przerwa kawowa.


12:30

Dalszy ciąg wtajemniczania w świat fotografii Iwony oraz wspólne poszukiwanie pleneru i światła.


16:00

Obiadokolacja


17:00

Plener pod okiem Iwony – z wykorzystaniem przygotowanych przez nią stylizacji i akcesoriów do sesji.

Kilka sesji w kilku miejscach.

Odtwarzanie klimatu ze zdjęć Iwony, poszukiwanie magicznego światła, odpowiednich scenerii – wszystkich elementów kompozycji, które wpływają na ostateczny efekt zdjęć Iwony.

 

  • SESJA ZWYKLE TRWA W TZW. ZŁOTYCH GODZINACH.

Indywidualna selekcja zdjęć  (wieczorem lub następnego dnia rano) a podczas niej, poddacie się nie tylko indywidualnej krytyce, ale także:

 

  • dowiecie się, jakie kryteria powinny decydować przy wyborze zdjęć i ich selekcji – staranna selekcja i odpowiedni wybór są  bowiem kluczem do szybkiego, sprawnego retuszu,
  • co wygląda dobrze, a co źle, co buduje klimat, a co go psuje
  • kolejny raz „mniej znaczy więcej” – nauka odróżniania zdjęć lepszych od gorszych i odrzucanie bez sentymentów tych gorszych kluczem do porządku w Waszych galeriach, a także sposób na niezanudzanie odbiorców.

09:00

Śniadanie


10:00
  • Iwona zdradza tajemnice warsztatowe, czyli materiał z aparatu to dopiero początek przygody…
  • środowisko pracy – tablet, kalibrator, monitor – co warto mieć i dlaczego,
  • dowiecie się, jak najszybciej i najprościej wg Iwony osiągać zamierzone efekty, nie natomiast jak poszczególne narzędzia działają, bowiem tego możecie się nauczyć na naszych warsztatach dedykowanych Postprodukcji – na naszych gości skupimy się na zdradzaniu tajemnic ;)
  • jakie programy, akcje, presety; jaki tok myślenia i tok działania,
  • przygotowanie plików do eksportowania do Internetu.
 
UWAGA, ta część warsztatów ma charakter pracy własnej pod okiem Iwony – raczej niezbędne są laptopy z wgranym oprogramowaniem LR i PS  – Adobe Lightroom- najlepiej wersja 6 lub wyżej i Photoshop), pamiętajcie o zabraniu tabletu graficznego lub przynajmniej myszki, czytnika karty lub kabelka do zgrania zdjęć z aparatu.

Oczywiście jeśli ktoś uczy się najlepiej poprzez obserwację i notując, nie ma takiego wymogu.


15:00

Obiad i pożegnanie


Całkowity koszt 1900

Zapisz się na warsztaty i wpłać zadatek!
((Informujemy, że koszt zawiera 8% Vat za pobyt))

Cena obejmuje:

  • 2 dni intensywnych warsztatów


  • Praca z modelami,


  • 2 noclegi w dwuosobowych stylowych pokojach w Agroturystyce przy Pałacu Jasminum.


  • Całkowite wyżywienie z domowej kuchni.


  • Każdego dnia przerwa kawowa z poczęstunkiem.


  • Wygodna sala wykładowa z rzutnikiem, sprzęt studyjny, oddanie 10 ha parku pałacowego, wnętrz fabrycznych na wyłączność Uczestników.



DLA KOGO?

  • Dla wszystkich fotografów – zarówno zupełnych amatorów, jak i profesjonalistów, którzy szukają inspiracji,
  • dla rodziców, którzy pragną w wyjątkowy sposób fotografować swoje dzieci,
  • dla fotografów zamierzających komercyjnie wykonywać sesje dziecięce niebanalne, bo zawierające treść i emocje,
  • indywidualnie podchodzimy do każdego uczestnika, każdy indywidualnie pod okiem prowadzącego będzie miał okazję pracować z modelką, a także uzyska porady tylko dla niego o swoich mocnych i słabych stronach.

CO ZYSKAM?

 

Nauczycie się: 

  • jak wykonać portret dziecięcy, który zatrzyma na dłużej,
  • jak zorganizować sesję zdjęciową, dobrać dodatki i wyjątkowe stylizacje,
  • jak wyszukiwać magiczne światło, a jeśli go nie ma, jak pomóc sobie w programach graficznych,
  • jak pracować nawet z trudnymi i niedoświadczonymi modelami i panować nad światłem w plenerze,
  • jak obrabiać zdjęcia, by nadać im wyjątkowy charakter, 
  • jak zaplanować sesję, by osiągnąć sukces.

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

  • Zabierz ze sobą aparat oraz wszystkie obiektywy, których używasz. Wspólnie wybierzemy ten, który najlepiej nada się do danej sytuacji. Zabierz osłonę na aparat do fotografowania w czasie deszczu.
  • Mile widziane są analogi, choć aparat cyfrowy wydaje się bardziej praktyczny, ponieważ na bieżąco będziemy mogli podglądać efekty pracy. Cyfrówka także dla osoby uczącej się jest bardziej ekonomiczna, gdyż nie ogranicza Was ilość zdjęć – klatek.
  • Nie zapomnij: naładowanej baterii, czystej karty pamięci, czytnika kart lub kabla do przegrywania zdjęć z aparatu na komputer.
  • Weź z sobą laptopa (na stacjonarny komputer raczej nie będzie miejsca), nie zapomnij o naładowanej baterii, pamiętaj o myszce (lub tablecie jeśli używacie) oraz zasilaczu do komputera. UWAGA: nie wnikamy w styl Waszej  nauki postprodukcji – niektórzy lepiej się uczą słuchając i patrząc, niż pracując na zdjęciach równolegle z prowadzącym, jednak posiadanie własnego komputera przenośnego umożliwi Wam wybór zdjęć, które będąc u nas na warsztatach możecie poddać analizie wykładowcy (nie przeglądamy nieprzeselekcjonowanych zdjęć z karty pamięci).
  • Zabierz komputer z zainstalowanymi  programami: Photoshop i Lightroom –  mogą oczywiście być wersje testowe dostępne na stronie Adobe. Powinieneś wiedzieć jak zaimpotrować zdjęcia, jak je eksportować, gdzie szukać narzędzi i jak używać W Adobe Lightroom i Photoshop – wszystkiego powinieneś dowiedzieć się z filmu, który udostępnimy przed warsztatami.
  • Zabierz myszkę lub tablet graficzny oraz zasilacz do komputera.  Podczas wykładu z postprodukcji możecie też robić notatki i programy nie są konieczne, sygnalizujemy, że prowadzący będzie na nich pracował, będzie też część podczas której Wy będziecie obrabiać zdjęcia pod okiem Iwony.
  • Spróbuj wcześniej zrobić zdjęcie w Iwony stylu. Możesz spróbować skopiować jedno ze znanych Ci zdjęć z jej portfolio. Na warsztatach Iwona chętnie porozmawia z Tobą i innymi uczestnikami o ich wrażeniach na ten temat. Możesz dodatkowo przynieść ten RAW na część poświęconą obróbce. Oczywiście podczas warsztatów zrobimy dużo zdjęć razem, ale jeśli chciałbyś omówić zrobione przez Ciebie wcześniej zdjęcie, to na pewno możesz zyskać dodatkową wiedzę.
  • Statywy przydadzą się, jeśli chcecie poeksperymentować na dłuższych czasach, ale nie są konieczne.
  • Nie zapomnij o wygodnym ubraniu na każdą pogodę, niewykluczone, że przyda się kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne buty, kalosze – w końcu wybierasz się na wieś – nasz pałac jest w parku. Latem przyda się środek odstraszający komary i kleszcze.
  • Przyjedź z dobrym humorem i chęcią do nauki. Będziemy się przede wszystkim dobrze bawić.
  • Coś na co będziecie mogli położyć się na ziemi robiąc zdjęcia – może maty.
Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER