< Leszek Kowalski Miłosz Wozaczyński >

Klaudia Rataj

Klaudia Rataj urodziła się w 1989r. w Stargardzie Szczecińskim. Już od maleńkości rozkwitała w jej małym serduszku miłość do piękna i świata baśni, która z wiekiem zamiast cichnąć coraz bardziej potężniała, by wreszcie znaleźć ujście w fotografii.

 

fot. Klaudia Rataj

 

Fotografią na poważnie zaczęła interesować się w liceum i od wtedy każdą wolną chwilę spędzała z aparatem, ponieważ to fotografia stała się jej medium, dzięki któremu wyrażała coraz odważniej, co w jej duszy gra. By rzetelnie snuć swoje opowieści, postanowiła pogłębiać wiedzę fotograficzną w dwuletniej szkole policealnej w Szczecinie. Od tego czasu nie rozstawałam się z fotografią. Jest całym jej światem bez którego nie wyobraża już sobie życia. Kreowanie baśni i magicznego świata stało się nałogiem.

 

fot. Klaudia Rataj

 

Klaudia już wiele lat temu dała się poznać na forach fotograficznych i galeriach internetowych jako Absentia – jej zdjęcia zachwycały, wzbudzały podziw i rozbudzały tęsknotę za innym, lepszym światem, dalekim od współczesnego świata kolekcjonerów wrażeń – dlatego też Klaudia tak dobrze wpisze się w klimat Złodziejewa.

 

fot. Klaudia Rataj
fot. Klaudia Rataj

 

fot. Klaudia Rataj

 

Kobiety z jej zdjęć są jeszcze piękniejsze niż w rzeczywistości, są istotami tajemnymi, niepojętymi, eterycznymi i ezoterycznymi. To kobiety zawieszone gdzieś pomiędzy ziemią i niebem. Ziemia, woda, powietrze – są obecne niemalże w każdym zdjęciu Klaudii, w każdym ujęciu czujemy ich moc. Kobiety wplątują się w żywioły, które z wielkim powodzeniem Klaudia ujarzmia w swojej fotografii. Wydaje się, że jedynie ognia brakuje w tych zdjęciach – jednak uważny widz dostrzeże go w kolorystyce i nastroju. Bohaterki opowieści Absentii spajają się z przyrodą, z magicznymi zakamarkami lasów, nadmorskich krajobrazów i opowiadają nam fascynujące historie o odwiecznych pragnieniach i marzeniach ludzi.

 

fot. Klaudia Rataj

 

Możliwość spotkania się w Złodziejewie z tą zdolną panią fotograf to nie tylko wpuszczenie Was do jej magicznego świata, ale także, a może przede wszystkim możliwość poznania jej warsztatu – poznanie sekretów obróbki, która sprawia, że jej zdjęcia to obrazy rozpoznawalne na odległość. Poznacie tajemnice, dzięki którym będziecie mogli snuć swoje własne opowieści, błąkające się po Waszej duszy… A teraz sssssza…. Obejrzyjmy razem te zdjęcia, niech rozpoczną się czary.

 

fot. Klaudia Rataj

fot. Klaudia Rataj

Prace Fotografa:

Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER