< KEIT – Katarzyna Kołomańska Mariola Glajcar >

Wiktor Franko

Wiktor Franko – rocznik 83, młode, zdolne ciało pedagogiczne, które na szczęście dla fotograficznego świata nie spełniło się w nauczaniu języka polskiego w szkołach…

Fotograf pracujący w Polsce i Francji. Zajmuje się fotografią zarówno artystyczną jak i komercyjną. Autor wielu publikacji oraz wystaw. Jego prace ukazują się w wielu czasopismach fotograficznych i modowych zarówno polskich jak i światowych takich jak: Hiro, KMag, iPress, Fashion World (Włochy), Pokochaj fotografię, Foto, Oppa! Magazine (Anglia), Cleptafire (Francja), Reykjavik Boulevard (Islandia), Papercut Magazine (USA) oraz Prime (Chiny).

Fotografie Wiktora są niekonwencjonalne, zapadające w pamięć – szalone, a przemyślane; oparte na koncepcie, a mimo to pełne emocji; estetyczne, a nie puste.

Niby „improwizacja” jest ulubionym słowem Franko, tymczasem jego współpracownicy twierdzą, że podczas sesji sprawia on wrażenie doświadczonego, opanowanego i wszystkowiedzącego filozofa ( no cóż, pozostanie nam to sprawdzić w Złodziejewie)… W sieci krąży pogłoska, że pomysły na zdjęcia przychodzą mu do głowy, podczas brania prysznica, następnie zapisywane są w specjalnym notatniku, zatem Wiktor dopowiada: – Jeśli ktoś chce mnie pozbawić reszty pomysłów na życie, to może mi zabrać notatnik, albo prysznic.
Patrząc na jego zdjęcia zdawać by się mogło, że mamy do czynienia z postrzelonym artystą, tymczasem musi to być człowiek pracowity, zdyscyplinowany i uporządkowany, bo czyż gdyby nie te cechy, można by stworzyć i osiągnąć tak wiele w tak młodym wieku(?).

W  Złodziejewie Wiktor Franko pojawi się jako żywy dowód na to, że można realizować swoje wizje, „robić” fotografię artystyczną i z tego żyć.

Wiktor współpracuje z największymi agencjami modelek w Polsce i na świecie: Next, Elite, New Madison, D’vision, Gaga.

Dwukrotnie wygrywał w konkursie fotograficznym Viva! Photo Awards w kategorii Beauty.

Ma na koncie parę wystaw zbiorowych i indywidualnych, jego zdjęcia są sprzedawane w galeriach w Polsce i Europie.

Franko jest autorem zdjęć promujących Fashion Week Poland – Fashion Philosophy edycja 8 i 9  oraz trzech plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody – Off Fashion.

Współpracuje także z magazynami Charaktery, Art&Business, na okładkach których znalazło się wiele jego prac. Jego zdjęcia publikowane były także na okładkach książek.

Jego fotografia to zarówno klasyczne czarno-białe portrety, jak i surrealistyczne konceptualne prace. Jest miłośnikiem klasycznych technik fotograficznych – fotografuje zarówno polaroidem, średnioformatowym aparatem analogowym oraz lomo.

http://www.wiktorfranko.com/

https://www.facebook.com/WiktorFrankoPhotography

kilka mądrych słów:

https://www.youtube.com/watch?v=buTD3-DysBY

https://www.youtube.com/watch?v=R1oL2O1popU

http://www.fotopolis.pl/n/20009/moda-w-obiektywie-wiktora-franko/

http://www.swiatobrazu.pl/wiktor-franko-mlody-artysta-z-kielc-ktorego-zdjecia-podbijaja-swiat-mody-31764.html

oraz

http://www.wici.info/News,Klimat_jak_z_Kafki___Wiktor_Franko,10578.html
http://www.conchitahome.pl/2015/03/okiem-na-design-w-swiecie-magicznych.html
http://ftp.wiktorfranko.com/news_jpg/pokochaj-fotografie.jpg

Sand river

filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=1uDFYra6vC4

http://www.youtube.com/watch?v=ermwdTb_8eg

Prace Fotografa:

Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER