< Weekendy z mistrzami: Sagaj "Esencja kobiecości" Weekendy z mistrzami :: Kobiety z wiatru Iriny Dzhul >

Niezwykłe spotkania: Marcin Kydryński „Fotograf w drodze”

Marcina Kydryńskiego przedstawiać nikomu nie trzeba. To dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, podróżnik i fotograf. Jest też pisarzem, choć sam z jego charakterystycznym poczuciem humoru w jednym z wywiadów powiedział, że to że w dzieciństwie nauczył się układać litery w wyrazy, a wyrazy w zdania;  nie czyni go pisarzem.

fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński

Bezsprzecznie, co potwierdza prawie 30letnia obecność na antenie radiowej, Marcina można słuchać godzinami. Jest człowiekiem renesansu, o bardzo rozległej wiedzy. Tym, co nas najbardziej interesuje – fotografią – zajmuje się od 25 lat. Uczył się jej m.in. od Tomasza Tomaszewskiego. Jako pierwszy polski fotografem  miał własny reportaż z międzynarodową okładką w National Geographic. Zdobył także  nagrodę Arkadego Fiedlera za album fotograficzny Pod słońce, który jest owocem jego podróży do Afryki, w której spędził łącznie 10 lat.

fot. Marcin Kydryński, (Biel, Dowód Życia)
fot. Marcin Kydryński

Chciałam tak jak zawsze napisać program warsztatów, ale myślę, że temu spotkaniu po prostu będziemy się oddawać i pozwolić słowom, wiedzy, myślom, czasowi płynąć tak jak wszystko płynie, gdy słuchamy dźwięków Sjesty Kydryńskiego.

fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński

Oddaję głos Marcinowi:

„Cieszę się na spotkanie w Złodziejewie, dziękuję za zaproszenie. Będziemy rozmawiać o muzyce, radiu, literaturze, podróżach każdego z nas, o życiu. Będziemy jednak przede wszystkim, na co bardzo cieszę, rozmawiać o fotografii. Nie będą to wykłady, ale rozmowy właśnie, bo nie mam przecież monopolu na jedyną prawdę.

Fotografia to od ćwierć wieku jedna z moich wielkich pasji. Obok muzyki, podróży, literatury. Te fascynacje zresztą łączą się ze sobą, przenikają, uzupełniają.

Świat się zmienił w niespotykanym na przestrzeni dziejów tempie. Wszyscy dziś fotografujemy. Ktoś Leicą, inny telefonem. Wcale nie oznacza to, że ten z Leicą zrobi lepsze. Fotografia powstaje w głowie. Jest dowodem naszej wrażliwości na rzeczywistość, jest darem uważnego widzenia. Warto o tym rozmawiać, próbować odnaleźć własną drogę, oglądać zdjęcia mistrzów, a potem z rozmysłem je zapominać. Rozmowy o fotografii są ważne, bo choć wszystko zostało już sfotografowane, to czy aby w każdy możliwy sposób, skoro każdy z nas jest inny?

Od dwudziestu pięciu lat jeżdżę po Afryce, zazwyczaj fotografując. Sporo czasu spędziłem w Lizbonie. O obu tych miejscach przygotowałem fotograficzne książki.

fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński

Z przyjemnością podzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, obejrzę wybrane przez Państwa zdjęcia. Omówimy je wspólnie. Proszę się nie obawiać. Jeśli będzie to konieczne, możemy wrócić z wybranymi osobami do podstaw fotografii: ot, choćby omówić relację miedzy czasem naświetlania, czułością filmu i przesłoną. Ale chętnie, w miarę swoich możliwości, odpowiem na skomplikowane pytania. Na przykład: po co fotografujemy? Jak odróżnić dobrą fotografię od słabszej a zatem jak zrobić edycję własnych zdjęć tak, byśmy na koniec każdej wyprawy mieli świadomość, że robimy tylko dobre zdjęcia. Jak ułożyć z tych zdjęć historię, jak je zaprezentować, żeby zrobiły wrażenie. Wreszcie, być może kwestia najważniejsza: jak z szacunkiem i miłością fotografować „Innego”?

Każdy fotografuje. Ale nieliczni są fotografami. Możemy wspólnie zbadać tę delikatną kwestię. Do zobaczenia, mam nadzieję.”

fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński

Warsztaty rozpoczną się spotkaniem przy ognisku lub w razie niepogody we wnętrzach 15 września o godzinie 20, potrwają do 17 września i zakończymy je obiadem o godzinie 17.

Przywieźcie z sobą swoje zdjęcia, dzięki którym łatwiej będzie dać się poznać Marcinowi i łatwiej będzie rozmawiać o fotografii. Marcin pokaże Wam swoje zdjęcia z wypraw, zdjęcia mistrzów… i myślę, że rozmowom nie będzie końca.

fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
fot. Marcin Kydryński
Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER