< Akt w plenerze - Andrzej FETISH Frankowski Master class :: Margarita Kareva "Alternatywne rzeczywistości" >

Radosław Pujan: AKT. Warsztaty bez programu

Akt to zdaje się najbardziej fascynujący temat w sztuce. Subtelny, emocjonalny, erotyczny- nieważne jaki jest akt – zawsze prowokuje. Pozująca nago modelka oddaje nam swoją intymność, dlatego jest to jednocześnie najdelikatniejsza dziedzina fotografii.

By stworzyć udany akt, nie zepsuć zaufania, jakim obdarzy nas modelka, i oczywiście nie zmarnować swojego czasu powinniśmy właściwie używać parametrów aparatu fotograficznego, sprawnie operować światłem i cieniem, budować na sesji atmosferę nieskrępowanego tworzenia.

O tym, że trudno umieć dostrzec duszę kobiety rozebranej,  wiedzą nie tylko mężczyźni. O tym że trudno pokazać ją na zdjęciach, wie każdy fotograf. O tym, że trudno zapanować nad ciałem modelki, gdy ma się do opanowania siebie, swój sprzęt (fotograficzny ;), swoje emocje i emocje modelki przekonał się już chyba każdy.

Po to właśnie są warsztaty, byście nie byli dla siebie przeszkodą, byście nie uczyli się sami metodą prób i błędów, by ktoś doświadczony poprowadził Was za rękę i byście wspólnie z nami pokonali barierę lęku i nieśmiałości przed nagością. Byście mogli wykonywać samodzielne sesje zdjęciowe, jakie tylko zechcecie i z kim zechcecie.

Postaramy się, by te warsztaty były przepełnione praktyką w oddanym Wam na wyłączność przypałacowym parku, by nie zabrakło rozmów, dyskusji o fotografowaniu, a tym samym, by te warsztaty były nie tylko możliwością nauki fotografowania, ale także swoistą podróżą wgłąb siebie w poszukiwaniu dobra, piękna i naturalności.

fot. Radosław Pujan
fot. Radosław Pujan

Przed Wami warsztaty, na których oddamy się pasji i procesowi tworzenia, podążając za własną intuicją i czuciem. Nie chcemy trzymać się sztywno programu.

Radosław Pujan nie lubi mówić o sobie, nie lubi też gdy mówi się o nim. Wynika to po trosze  z jego skromności, po trosze z tego że jest praktykiem i pragmatykiem.

Wydawałoby się, że warsztaty z nim nie mają sensu, skoro żaden z niego ekshibicjonista 🙂 , ja jednak się uparłam, bo wierzę, że to spotkanie będzie wyjątkowe.

fot. Radosław Pujan

12 sierpnia

19 Przyjazd i zakwaterowanie uczestników.

20:00 Spotkanie organizacyjne. Swobodna rozmowa o fotografii, o Waszych doświadczeniach i oczekiwaniach, czyli integracja przy blasku ogniska lub (w przypadku deszczu) świec :D

13 sierpnia

9:00 Śniadanie

10:00 Szczypta teorii:

 • Budowanie relacji z modelką,
 • Dobór sprzętu,
 • Proporcje idealne a przerysowania,
 • Plan i tło oraz harmonia między nimi,
 • Panowanie nad kadrem, czyli jak ciąć żeby nie bolało,
 • Rozłożenie elementów w obrazie: kwadrat, prostokąt, panorama,
 • Trójpodział, złoty podział,
 • Jak wypracować własny styl w fotografii?
 • Bez światła nie ma nic, zatem, czy jest ono zawsze?, jak i gdzie je znaleźć, jak wykorzystać, jak wyczarować, czy modyfikować?,
 • Aranżacja przestrzeni i wyszukiwanie plenerów marzeń,
 • Plan i tło oraz harmonia między nimi,
 • Panowanie nad kadrem i jego kompozycja,
 • Szukanie inspiracji w fotografii,
 • Magia analoga – dlaczego on?, jak sobie z nim radzić – wywoływanie, skanowanie.
 • A wszystkie powyższe zagadnienia poruszone przy prezentacji zdjęć Radosława – opowieści, anegdoty, doświadczenie, omówienie rozłożenia światła w kadrze na przykładzie zdjęć – bez przynudzania w formie anegdot.
fot. Radosław Pujan
fot. Radosław Pujan

12:00

Zdjęcia w plenerze: PORTRET, NAGOŚĆ ZAKRYTA

17:00 Obiadokolacja

Indywidualna selekcja zdjęć oraz ich szczegółowe omówienie podczas spotkania wieczornego.

fot. Radosław Pujan

14 sierpnia

9:00 Śniadanie

10:00 Podsumowanie poprzedniego dnia. Wyjaśniane jeszcze niewyjaśnionego.

Elementy postprodukcji w fotografii aktu w pigułce – tyle tylko, ile Radek wykorzystuje w swojej fotografii: retusz skóry, korekcja figury itp.

12:00 Maksimum praktyki

Zdjęcia w plenerze: AKT

17:00 Obiadokolacja

Podsumowanie warsztatów oraz pożegnanie.

fot. Radosław Pujan
fot. Radosław Pujan

W całkowity koszt warsztatów wliczone są posiłki oraz zakwaterowanie w stylowych, dwuosobowych pokojach w agroturystyce przy Pałacu Jasminum.
Każdego dnia, o ile pogoda nam pozwoli, rozpalimy ognisko i poczęstujemy Was kiełbaskami. Dzień zakończony w taki sposób ma niezwykły urok…

Uczestnicy powinni mieć ze sobą aparaty (najlepiej cyfrowe – choć dodatkowo analogi mile widziane – by móc na bieżąco nam swoje twory pokazywać i byśmy mogli je omawiać).

Warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest pełnoletniość i znajomość swojego sprzętu fotograficznego.

Zajęcia prowadzimy w małych grupach.

To jedyne tak intensywne, w tak małej grupie i w takim składzie warsztaty w Polsce!

Koszt warsztatów to 1280 zł brutto (zawiera Vat za pobyt).

fot. Radosław Pujan
fot. Radosław Pujan
Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER