< Master class :: Margarita Kareva "Alternatywne rzeczywistości" Weekendy z mistrzami: Damian Drewniak "Dogoń swoje marzenia" >

Spotkania, które przechodzą do historii: Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski – tego nazwiska nie trzeba przedstawiać żadnemu szanującemu siebie, tradycję i historię fotografowi. To jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich współczesnych fotografów.

Tym spotkaniem chciałabym zainicjować cykl spotkań w Złodziejewie z osobami, które są wizytówką polskiej fotografii.

fot. Tomasz Tomaszewski
fot. Tomasz Tomaszewski

Fotograf o fotografii bez banału:

Postaramy się, by te warsztaty były próbą odpowiedzi na  pytanie: Jak fotografować, aby nasze zdjęcia nie były dumnym marszem w stronę banału?

Będzie to okazja do rozmów z mistrzem o kolorze, kompozycji, decydującym momencie, budowaniu fotograficznej historii, edycji czy publikacji. Będziecie słuchali wykładów pana Tomasza, ale także będziecie mieli okazję pokazać mu swoje fotografie.

Mamy nadzieję, że po tych warsztatach fotografia stanie się się dla Was medium, dzięki któremu z radością, bez problemów i oporów będziecie zdjęciami przekazywać swoją wizję świata – niezależnie od tego , czy będzie to fotografia artystyczna, czy reportażowa.

fot. Tomasz Tomaszewski
fot. Tomasz Tomaszewski

Przyjazd i zakwaterowanie w piątek od godziny 19:00

Pierwszy wieczór:

20:00 Tomasz Tomaszewski prezentuje kilka własnych projektów, omawia funkcje i miejsce fotografii w dzisiejszym „cyfrowym” świecie oraz to,  co jest potrzebne, aby fotografia stała się interesująca. Omawia cechy jakie dzisiejszy fotograf powinien w sobie pielęgnować i rozwijać.

fot. Tomasz Tomaszewski
fot. Tomasz Tomaszewski

Drugi dzień:

9:00 Wspólne śniadanie

10:00

  • Krytyczna analiza fotografii przywiezionych przez uczestników warsztatów.
  • Prezentacja przykładów sytuacji, z którymi dzisiejszy fotograf konfrontuje się najczęściej.
  • Omówienie podstawowych zasad reportażu fotograficznego, oraz sposobów budowania właściwej, przejmującej i wiarygodnej narracji w wielozdjęciowym eseju fotograficznym.
  • Nauka eliminacji zdjęć niepotrzebnych, powtórek, nadmiaru tak, aby ostatecznie obrazem opowiedzieć koherentną, interesującą historię.

(zajęcia potrwają do ok. 20 z przerwami na kawę oraz obiadokolację)

fot. Tomasz Tomaszewski
fot. Tomasz Tomaszewski

Dzień trzeci:

9:00 Wspólne śniadanie

10:00

  • Budowa reportażu fotograficznego na przykładach materiałów przywiezionych przez wykładowcę. Zarówno tych wyświetlonych z komputera, jak i w postaci małych wydrukowanych wglądówek. Uczestnicy podzieleni na grupy próbują właściwie ułożyć rożne reportaże.
  • Omawiamy też różnice dotyczące tego co widzimy w świetle przechodzącym i tego co widzimy w świetle odbitym.
  • Różnice między patrzeniem, a widzeniem.
  • Dobór tematu pracy fotograficznej, i jak się z tym uporać.
  • Omawiamy różnice pomiędzy tematami peryferyjnymi lub hermetycznymi, a ogólnymi i symbolicznymi.

Zakończenie warsztatów ok. godziny 16:00
Obiadokolacja i pożegnanie

fot. Tomasz Tomaszewski
fot. Tomasz Tomaszewski

UWAGA! Każdy uczestnik powinien przywieść ze sobą do 30 zdjęć, które najlepiej go reprezentują. Mogą być to zdjęcia pojedyncze, lub fragmenty materiałów długoterminowych. Zaleca się też prezentacje fotografii, z którymi uczestnik ma kłopoty i nie potrafi ich ostatecznie ocenić. Zdjęcia powinny być w formie cyfrowej. Jpg, 2000 pix dłuższy bok, rozdzielczość 300 dpi, przestrzeń barwna Adobe RGB.

Tomasz Tomaszewski (ur. 1953 r.). Fotograf. Od 20 lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, od 1999 r. jest głównym konsultantem polskiej edycji. Publikował m.in. w: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”. Wydał kilka książek autorskich, m.in.: „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy”, „W poszukiwaniu Ameryki”, „Cyganie Polscy”, a ostatnio „To, co trwałe. Album o góralach i góralszczyźnie”. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Więcej na www.tomasztomaszewski.com.

fot. Tomasz Tomaszewski
fot. Tomasz Tomaszewski
Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER