< Weekendy z MISTRZAMI: Tomek Jankowski, akt artystyczny Weekendy z mistrzami: Anioły i demony Nicholasa Javeda :: 18-20 września >

Weekendy z MISTRZAMI: Tomek Jankowski – Warsztaty Autorskie

Do Złodziejewa nadjeżdża człowiek, który obala mity,  strąca z piedestału mistrzów, łamie akademickie zasady i robi zamieszanie w ,jak sam mówi, „złodziejewskim drylu”, ale nie lękajcie się – doświadczcie tego, bo warto.

Portret kontra fotografia modowa kontra akt oraz mieszanie się tych gatunków w dynamicznym wszechświecie współczesnej fotografii.

Wspólnie z Tomkiem przejdziesz unikalną drogę od studia do pleneru, opartą na jego osobistych doświadczeniach wyniesionych z fotografii autorskiej i komercyjnej fotografii modowej.

Plan warsztatów zakłada brak sztywnego planu, wyłączne oparcie się na emocjach i indywidualnym instynkcie w kreowaniu fotograficznych obrazów.

11 maja

20:00 – Spotkanie organizacyjne.

Rozmowa z uczestnikami o ich doświadczeniach, poszukiwaniach twórczych, emocjach jakich doznają w trakcie fotografowania i emocjach, które starają się pokazać na zdjęciach, przegląd prac uczestników.

12 maja

09:00 – Śniadanie

10:00 Szczypta teorii:

Relacje międzyludzkie:

 • Budowanie relacji z modelką czyli spodziewaj się niespodziewanego. Jak porywczy charakter czy zwykła ludzka złość (z obu stron) może wykrzesać nieznane wcześniej pokłady twórczej energii, a przestrzeganie dobrych manier stworzy kolejną, nikomu niepotrzebną sesję.

Kompozycja:

 • Zdjęcie jako powierzchnia… do czego? Ekspresji własnych emocji czy rejestrowania emocji innych ludzi?
 • Proporcje idealne a przerysowania… i kompletny brak wpływu obu zjawisk na wartość i odbiór finalnej fotografii przez widza.
 • Plan i tło oraz harmonia między nimi… harmonia jest nudna!
 • Panowanie nad kadrem czyli jak ciąć żeby nie bolało… kogo? Autor fotografii jest bogiem i stwórcą własnego fotograficznego świata! Tnij jak chcesz, ale tnij tak, żeby zabolało twórczo!
 • Rozłożenie elementów w obrazie: kwadrat, prostokąt, panorama… Jeżeli o tym właśnie myślisz w trakcie naciskania spustu, wykonasz pozbawioną ekspresji pocztówkę.
 • Trójpodział, złoty podział… komu to potrzebne??? Obecnie, w galeriach sztuki współczesnej na świecie wiszą zdjęcia wykonane „z biodra” iPhonem, przez ludzi, którzy nie znają tych pojęć!
 • Czystość formy czy rekwizyty… i brak ich relacji z modelką.

Technikalia (część w salce wykładowej, część już w studiu):

 • Fotografia barwna, czarno-biała… i odchyłki od normy spowodowane koszmarem modnych kombajnów filtrowych typu Instagram.
 • Czym jest fotografia studyjna, zasady zachowania w studio i ich brak jako twórczy element wpływający na wynik sesji zdjęciowej.
 • Podstawowy sprzęt studyjny: obsługa lamp i systemu podwieszania teł, zakładanie i odpinanie soft-boksów, sterowanie lampami błyskowymi.
 • Omówienie dodatkowego sprzętu studyjnego do modyfikacji kierunku, kształtu i rozproszenia światła lamp błyskowych: softenery, filtry, butterfly, garnki, plastry, stripy, wrota, beauty dish.
 • Udowodnienie, że ten cały powyższy szmelc jest do niczego niepotrzebny, bo do wykonania świetnego zdjęcia wystarczy w studio jeden octagon, a w plenerze jedna blenda 60×90, albo zupełnie nic.
 • Ustawienie, obsługa aparatu fotograficznego w trakcie fotografowania oraz przełożenie na plastykę zdjęcia: tryby pracy aparatu, ISO, przesłona, obiektywy.
 • Możliwości oświetlenia w fotografii studyjnej i plenerowej.

12:00 – Zdjęcia w studiu i plenerze, portret kontra fashion.

Zdjęcia we wnętrzach: PORTRET kontra FASHION
Modelka: Anna Sroka
Wizaż: Paulina Kokowska
Fotograf: Tomek Jankowski

17:00 – Obiadokolacja, Indywidualna selekcja zdjęć.

19:00 – Szczegółowe omówienie podczas spotkania wieczornego.

21:00 – Studyjny, fotograficzny jam, czyli dynamiczna sesja zdjęciowa
bez reguł i akademickich teorii, czyste emocje i instynkt!
Portret kontra Fashion kontra Akt przy lampce wina, Blow-up-style!

Zdjęcia we wnętrzach: AKT
Modelka: Aleksandra Hapka
Wizaż: Paulina Kokowska
Fotograf: Tomek Jankowski

13 maja

08:30 – Śniadanie.

09:30 – Selekcja zdjęć z wieczornego jamu oraz elementy postprodukcji wykonane przez profesjonalnego grafika z konsultacją Tomka Jankowskiego: tonowanie, zabawa kolorem, retusz skóry, korekcja figury itp.

12:00 – Zmiana ról! Warsztatowicze wybierają spośród siebie prowadzącego, Tomek Jankowski staje się uczestnikiem warsztatów.

Wspólna sesja studio / plener i wymiana doświadczeń w myśl zasady, że człowiek uczy się fotografii przez całe życie – zasada ta nie omija również złodziejewskich mistrzów! 🙂

Zdjęcia we wnętrzach: PORTRET kontra FASION
Modelka: Maria Gaca
Wizaż: Paulina Kokowska
Fotograf: mistrzem jest każdy, mistrzem jest nikt.

17:00 – Obiadokolacja, pożegnanie.

Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER