< Radosław Pujan Margarita Kareva >

Magdalena Berny

Magdalena Berny urodziła się w maju 1976. To fotograf samouk, pasjonatka. Na co dzień matka dwójki dzieci.

 

Magdalena jest laureatką wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Przez lata udało jej się stworzyć własny, rozpoznawalny styl. Dzieci ze zdjęć Magdaleny są często dla odbiorców opowieścią o ich utraconym dzieciństwie. Same zdjęcia bezsprzecznie mają w sobie jakąś magię i tajemnicę – jakby były zbiorem opowieści z księgi baśni. Magdalena jak sama mawia: najważniejsze jest dla niej, by w portrecie zamknąć cząstkę duszy…

Prace autorstwa Magdaleny publikowane były w polskiej i zagranicznej prasie poświęconej fotografii, wykorzystywane jako ilustracje poradników poświęconych fotografowaniu dzieci oraz przy projektach okładek książek m.in. włoskiego wydania „Dziennika Irlandzkiego” autorstwa laureata Nagrody Nobla Heinricha Bölla. Natomiast tekst Magdaleny poświęcony fotografowaniu dzieci został opublikowany w poradniku wydanym przez szwedzkie wydawnictwo 1x Innovations „Photo Inspiration – Secrets Behind Stunning Images”.

 

O sobie samej: Dzieci jako temat moich fotografii pojawiły się wraz ze swoim przyjściem na świat. To one były i są przyczyną, one determinują wybór tematu moich zdjęć . Fotografia dla mnie to nie tylko zatrzymane na pamiątkę przeżyte z dziećmi chwile to również zapis moich własnych emocji, czasem silniejszych, czasem słabszych. To w jaki sposób „kradnę” spojrzenia i emocje dzieci spowodowane jest w dużej mierze moimi własnymi odczuciami. Obok radości i uśmiechu na moich fotografiach często gości refleksja, zamyślenie a nawet smutek. W fotografii unikam nawiązań do świata współczesnego natomiast często staram się osadzić je w klimacie baśni. Inspiracją dla mnie jako fotografa jest wszystko co mnie otacza – szeroko pojęta sztuka, ale także miejsca w których żyję na co dzień jak i te, które udaje mi się odwiedzić i które później stają się sceneriami moich zdjęć.

Strona autorska

Fan page Magdaleny

Iczek o Magdalena Berny

Wywiad z Magdaleną Berny

Prace Fotografa:

Warsztaty w Złodziejewie
Zalesie ul. Szubińska1, 89-200

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, NEWSLETTER